STOMATOLOG - pierwsza wizysta

Przygotowanie dziecka.

STOMATOLOG

STOMATOLOG - Przygotowanie dziecka.

Wybierając się z pociechą do dentysty, często jesteśmy przygotowani na najgorsze. Krzyk, płacz i panika u dziecka to jedynie niektóre z obaw, które towarzyszą nam podczas tej przełomowej chwili. Tymczasem stomatolog nie musi kojarzyć się ze stresem ani dla dorosłego, ani dla dziecka.

Pierwsza wizyta

Ważne jest, by nie czekać z pierwszą wizytą do czasu, gdy pojawi się ból zęba ani jakakolwiek nieprzyjemna dolegliwość, która sprawi, że dentysta już zawsze będzie kojarzyć się naszemu dziecku z bólem. W wieku około 3 lat nasza pociecha intensywnie poznaje świat, zaczyna rozumieć, co dzieje się wokół niej i to właśnie ten czas powinniśmy wybrać na pierwszą wizytę u stomatologa. Wybór lekarza również jest kluczowy. Powinniśmy wybrać takiego, który specjalizuje się nie tylko w leczeniu najmłodszych, ale również jest wobec nich przyjazny i pomaga zbudować pozytywne skojarzenia wokół wizyt u dentysty. Pierwsza wizyta nie powinna równać się pierwszemu zabiegowi - dziecko najpierw powinno poznać teren, obejrzeć sprzęt i w miarę możliwości zaprzyjaźnić się ze stomatologiem. Oszczędzi mu to możliwego stresu w przyszłości. Takie usługi świadczy między innymi Stomatolog -Anna Galek-Serwacka

Przygotowanie dziecka

Pod żadnym pozorem nie powinniśmy straszyć dziecka dentystą czy w jakikolwiek sposób wywoływać u niego negatywnych skojarzeń, związanych z wizytą. Nie starajmy się również przygotować dziecka na ból - należy tłumić strach, ale tylko wtedy, gdy wystąpi on naturalnie. Przede wszystkim warto też wspominać o pozytywnych dla pociechy rzeczach, które zauważyła ona w gabinecie dentysty. W zależności od charakteru dziecka mogą to być kolorowe plakaty, kamery, poruszający się fotel dentystyczny. Pobudzamy pozytywne skojarzenia, starając się unikać tych negatywnych.

Nagroda dla dziecka

Pomimo naszych najszczerszych starań, wizyty u stomatologa mogą być dla dziecka nieprzyjemne, dlatego warto przygotować dla niego nagrodę. Niekoniecznie muszą to być drobne upominki - ważne jest, by pochwalić odwagę dziecka, nazwać je dzielnym, przytulić. Niektórzy dentyści sami przygotowują dla najmłodszych pacjentów drobne zabawki czy pluszaki, nagradzając ich w ten sposób za wytrwałość podczas zabiegu. Sprawia to, że nawet pomimo bólu dentysta będzie kojarzył się dziecku z czymś przyjemnym.

Powrót do bloga